Nichicon UCL1A331MCL6GS
UCL1A331MCL6GS picture photo
Mfg. Part Number
UCL1A331MCL6GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UCL1A331MCL6GS.pdf
Availability of UCL1A331MCL6GS
QUANTITY
UCL1A331MCL6GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCL1A331MCL6GS
Internal Part NumberEIS-UCL1A331MCL6GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCL1A331MCL6GS
Related LinksUCL1A33, UCL1A331MCL6GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCL1A331MCL6GS Details Description
Related parts for UCL1A331MCL6GS
IC MPU/RESET CIRC 1.90V SC70-4 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .064".053"L datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14DMP datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL-CP1.5 datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 68POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
AC/DC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO214AC datasheet.pdf