Nichicon UCL1V391MNL1GS
UCL1V391MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCL1V391MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UCL1V391MNL1GS.pdf
Availability of UCL1V391MNL1GS
QUANTITY
UCL1V391MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCL1V391MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UCL1V391MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCL1V391MNL1GS
Related LinksUCL1V39, UCL1V391MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCL1V391MNL1GS Details Description
Related parts for UCL1V391MNL1GS
CAP CER 0.12UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC OCTAL LATCH 3ST 20-TVSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 2800UF 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CLIMATE CONTROL 1200BTU SIDE MT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 5A datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 75 MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL NATURAL datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 43POS datasheet.pdf