Nichicon UCM0J152MNL1GS
UCM0J152MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCM0J152MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UCM0J152MNL1GS.pdf
Availability of UCM0J152MNL1GS
QUANTITY
UCM0J152MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCM0J152MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UCM0J152MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current425mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCM0J152MNL1GS
Related LinksUCM0J15, UCM0J152MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCM0J152MNL1GS Details Description
Related parts for UCM0J152MNL1GS
IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
ID ISC.ANT800/600-DA ANT W/DAT datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT 5V 12" datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 160PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf