Nichicon UCP2G820MHD
UCP2G820MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCP2G820MHD
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UCP2G820MHD.pdf
Availability of UCP2G820MHD
QUANTITY
UCP2G820MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCP2G820MHD
Internal Part NumberEIS-UCP2G820MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current620mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCP2G820MHD
Related LinksUCP2G, UCP2G820MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCP2G820MHD Details Description
Related parts for UCP2G820MHD
CBL ROUT/CLAMP FL 2.98"L 1/2" datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP TOGGLE BAT GRAY datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC POT STER AUDIO TAPER 16-QSOP datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR RED datasheet.pdf
RES SMD 8.35K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf