Murata Electronics North America UCQ-1.2/30-D48NB-C
UCQ-1.2/30-D48NB-C picture photo
Mfg. Part Number
UCQ-1.2/30-D48NB-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 36W 1.2V 30A
Datasheet Download
UCQ-1.2/30-D48NB-C.pdf
Availability of UCQ-1.2/30-D48NB-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UCQ-1.2/30-D48NB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UCQ-1.2/30-D48NB-C
Internal Part NumberEIS-UCQ-1.2/30-D48NB-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Feb/2014
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUCQ
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series36W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.40" H (58.4mm x 36.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max36W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCQ-1.2/30-D48NB-C
Related LinksUCQ-1.2/3, UCQ-1.2/30-D48NB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UCQ-1.2/30-D48NB-C Details Description
Related parts for UCQ-1.2/30-D48NB-C
RES SMD 604 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 144PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
IC CONV BUCK W/BYPASS 16-WLCSP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 74.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf