Rohm Semiconductor UCR006YVPFLR180
UCR006YVPFLR180 picture photo
Mfg. Part Number
UCR006YVPFLR180
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.18 OHM 1% 1/10W 0201
Datasheet Download
UCR006YVPFLR180.pdf
Availability of UCR006YVPFLR180
QUANTITY
UCR006YVPFLR180 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR006YVPFLR180
Internal Part NumberEIS-UCR006YVPFLR180
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesUCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR006YVPFLR180
Related LinksUCR006Y, UCR006YVPFLR180 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR006YVPFLR180 Details Description
Related parts for UCR006YVPFLR180
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 22-DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 2KW datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 330 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 97.6 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
SCR 1600V 520A TO-118 datasheet.pdf