Rohm Semiconductor UCR01MVPJLR22
UCR01MVPJLR22 picture photo
Mfg. Part Number
UCR01MVPJLR22
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.22 OHM 5% 1/8W 0402
Datasheet Download
UCR01MVPJLR22.pdf
Availability of UCR01MVPJLR22
QUANTITY
UCR01MVPJLR22 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR01MVPJLR22
Internal Part NumberEIS-UCR01MVPJLR22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesUCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height0.017" (0.42mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR01MVPJLR22
Related LinksUCR01M, UCR01MVPJLR22 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR01MVPJLR22 Details Description
Related parts for UCR01MVPJLR22
INDUCT ARRAY 2 COIL 5UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
PLUG 7POS 80 DEG BLK/GRN 5.3-6.5 datasheet.pdf
VARISTOR 702V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG SOCKET ASSY 12POS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf