Rohm Semiconductor UCR03EVPFLR120
UCR03EVPFLR120 picture photo
Mfg. Part Number
UCR03EVPFLR120
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
UCR03EVPFLR120.pdf
Availability of UCR03EVPFLR120
QUANTITY
UCR03EVPFLR120 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR03EVPFLR120
Internal Part NumberEIS-UCR03EVPFLR120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesUCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR03EVPFLR120
Related LinksUCR03EV, UCR03EVPFLR120 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR03EVPFLR120 Details Description
Related parts for UCR03EVPFLR120
CONN WIRE PIN 22-16AWG TIN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL MOUNT PIN datasheet.pdf