Rohm Semiconductor UCR03EVPFSR056
UCR03EVPFSR056 picture photo
Mfg. Part Number
UCR03EVPFSR056
Brief Description
RES SMD 0.056 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
UCR03EVPFSR056.pdf
Availability of UCR03EVPFSR056
QUANTITY
UCR03EVPFSR056 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR03EVPFSR056
Internal Part NumberEIS-UCR03EVPFSR056
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.056
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR03EVPFSR056
Related LinksUCR03EV, UCR03EVPFSR056 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR03EVPFSR056 Details Description
Related parts for UCR03EVPFSR056
RES SMD 1.37K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
LED CBI 2MM BI-LEVEL GRN,GRN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 50K 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RD COAX SW 6GHZ SPDT TTL 12V datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf