Rohm Semiconductor UCR03EWPFSR030
UCR03EWPFSR030 picture photo
Mfg. Part Number
UCR03EWPFSR030
Brief Description
RES SMD 0.03 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
UCR03EWPFSR030.pdf
Availability of UCR03EWPFSR030
QUANTITY
UCR03EWPFSR030 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR03EWPFSR030
Internal Part NumberEIS-UCR03EWPFSR030
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR03EWPFSR030
Related LinksUCR03EW, UCR03EWPFSR030 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR03EWPFSR030 Details Description
Related parts for UCR03EWPFSR030
CONN SPRING CONT 02 POS .177 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
SENSR TOUCH MOD 1 IN PLUNG W/ANT datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
T4016, 2NC+2NO, FLAT ACT, 3 X 0. datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
Connector Header 54 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 560 NF 5% 1250VDC RAD datasheet.pdf