Panasonic Electronic Components 2TPE330MAFB
2TPE330MAFB picture photo
Mfg. Part Number
2TPE330MAFB
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 330UF 2V 1411
Datasheet Download
2TPE330MAFB.pdf
Availability of 2TPE330MAFB
QUANTITY
2TPE330MAFB Order Process
Ship out your order
Specifications of 2TPE330MAFB
Internal Part NumberEIS-2TPE330MAFB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductPOSCAP™ Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesPOSCAP™ TPE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB2
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2TPE330MAFB
Related Links2TPE3, 2TPE330MAFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
2TPE330MAFB Details Description
Related parts for 2TPE330MAFB
IC DAC STEREO 24BIT 5V 28-SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
FUSE 3/4A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
2.0 WTB PLG HSG ASSY RA 6CKT datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.18A 137 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf