Rohm Semiconductor UCR03EWPJSR033
UCR03EWPJSR033 picture photo
Mfg. Part Number
UCR03EWPJSR033
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.033 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
UCR03EWPJSR033.pdf
Availability of UCR03EWPJSR033
QUANTITY
UCR03EWPJSR033 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR03EWPJSR033
Internal Part NumberEIS-UCR03EWPJSR033
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesUCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.033
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
Height0.024" (0.60mm)