Rohm Semiconductor UCR03EWPJSR033
UCR03EWPJSR033 picture photo
Mfg. Part Number
UCR03EWPJSR033
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.033 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
UCR03EWPJSR033.pdf
Availability of UCR03EWPJSR033
QUANTITY
UCR03EWPJSR033 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR03EWPJSR033
Internal Part NumberEIS-UCR03EWPJSR033
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesUCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.033
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR03EWPJSR033
Related LinksUCR03EW, UCR03EWPJSR033 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR03EWPJSR033 Details Description
Related parts for UCR03EWPJSR033
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
SNSW 15.1A SCRW NONE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 ESD 8SOIC datasheet.pdf
IMPACT DC 4X10 GL SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES 2.05M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 700V 2.5A TO220 datasheet.pdf