Murata Electronics North America UCR100-050-T72-S-C
UCR100-050-T72-S-C picture photo
Mfg. Part Number
UCR100-050-T72-S-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5.1V 20A 100W
Datasheet Download
UCR100-050-T72-S-C.pdf
Availability of UCR100-050-T72-S-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UCR100-050-T72-S-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR100-050-T72-S-C
Internal Part NumberEIS-UCR100-050-T72-S-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUCR100Series 16/Oct/2013
Standard Package2
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesUCR100
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input16.8 ~ 137.5 V
Output5.1V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5.1 VDC @ 20A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)100W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency87%
Package / CaseModule
Size / Dimension6.77" L x 4.37" W x 0.78" H (171.9mm x 111.0mm x 19.8mm)
Power (Watts) - Max100W
ApprovalsCSA, EN, IEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR100-050-T72-S-C
Related LinksUCR100-05, UCR100-050-T72-S-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UCR100-050-T72-S-C Details Description
Related parts for UCR100-050-T72-S-C
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16TSSOP datasheet.pdf
IC VIDEO AMP DUAL CMOS 8-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 120V datasheet.pdf
RAIL FRAME LOC 2" ALUMINUM datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE POWER LINE 24A datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf