Murata Electronics North America UCR100-120-T72-V-C
UCR100-120-T72-V-C picture photo
Mfg. Part Number
UCR100-120-T72-V-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 10A 120W
Datasheet Download
UCR100-120-T72-V-C.pdf
Availability of UCR100-120-T72-V-C
QUANTITY
UCR100-120-T72-V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR100-120-T72-V-C
Internal Part NumberEIS-UCR100-120-T72-V-C
TypeIsolated
Voltage - Input16.8 ~ 137.5 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 10A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)100W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency86.5%
Package / CaseModule
Size / Dimension6.77" L x 4.37" W x 0.78" H (171.9mm x 111.0mm x 19.8mm)
Power (Watts) - Max120W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR100-120-T72-V-C
Related LinksUCR100-12, UCR100-120-T72-V-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UCR100-120-T72-V-C Details Description
Related parts for UCR100-120-T72-V-C
CONN CARD EDGE 44 PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V SOT89-3LA datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 5W T18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 55POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 28 OLIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf