Rohm Semiconductor UCR18EVHFSR020
UCR18EVHFSR020 picture photo
Mfg. Part Number
UCR18EVHFSR020
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
UCR18EVHFSR020.pdf
Availability of UCR18EVHFSR020
QUANTITY
UCR18EVHFSR020 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR18EVHFSR020
Internal Part NumberEIS-UCR18EVHFSR020
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesUCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR18EVHFSR020
Related LinksUCR18EV, UCR18EVHFSR020 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR18EVHFSR020 Details Description
Related parts for UCR18EVHFSR020
IC MICROMAN 3.3V ACT LO 10%8SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER PECL 16SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 14AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 300M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf