Rohm Semiconductor UCR18EVHFSR075
UCR18EVHFSR075 picture photo
Mfg. Part Number
UCR18EVHFSR075
Brief Description
RES SMD 0.075 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
UCR18EVHFSR075.pdf
Availability of UCR18EVHFSR075
QUANTITY
UCR18EVHFSR075 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR18EVHFSR075
Internal Part NumberEIS-UCR18EVHFSR075
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.075
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR18EVHFSR075
Related LinksUCR18EV, UCR18EVHFSR075 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR18EVHFSR075 Details Description
Related parts for UCR18EVHFSR075
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
STORAGE CONTAINER 17X13X 12-5/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DGTL SW 2048X2048 144-TQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 250MA 5.69 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf