Vicor Corporation VE-21J-EU-F3
VE-21J-EU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21J-EU-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
VE-21J-EU-F3.pdf
Availability of VE-21J-EU-F3
QUANTITY
VE-21J-EU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21J-EU-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21J-EU-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21J-EU-F3
Related LinksVE-21J, VE-21J-EU-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21J-EU-F3 Details Description
Related parts for VE-21J-EU-F3
RES SMD 422K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MOD INLET/CB/STD FILTER 1A PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 17A TO-247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT PIN datasheet.pdf