Rohm Semiconductor UCR18EVHJSR056
UCR18EVHJSR056 picture photo
Mfg. Part Number
UCR18EVHJSR056
Brief Description
RES SMD 0.056 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
UCR18EVHJSR056.pdf
Availability of UCR18EVHJSR056
QUANTITY
UCR18EVHJSR056 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR18EVHJSR056
Internal Part NumberEIS-UCR18EVHJSR056
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.056
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR18EVHJSR056
Related LinksUCR18EV, UCR18EVHJSR056 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR18EVHJSR056 Details Description
Related parts for UCR18EVHJSR056
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
SENS 15PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 50MHZ 20QSOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf