Nichicon UCS2G270MND9
UCS2G270MND9 picture photo
Mfg. Part Number
UCS2G270MND9
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UCS2G270MND9.pdf
Availability of UCS2G270MND9
QUANTITY
UCS2G270MND9 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCS2G270MND9
Internal Part NumberEIS-UCS2G270MND9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesCS
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current255mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCS2G270MND9
Related LinksUCS2G2, UCS2G270MND9 Datasheet, Nichicon Distributor
UCS2G270MND9 Details Description
Related parts for UCS2G270MND9
BACKSHELL DB25 STR BLK PLASTIC datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 350W datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 8DIP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF06G/AF06/AFF06G datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SNAP 0.1A SPDT SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf