Nichicon UCS2G470MHD6
UCS2G470MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UCS2G470MHD6
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UCS2G470MHD6.pdf
Availability of UCS2G470MHD6
QUANTITY
UCS2G470MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCS2G470MHD6
Internal Part NumberEIS-UCS2G470MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesCS
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.18A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCS2G470MHD6
Related LinksUCS2G4, UCS2G470MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UCS2G470MHD6 Details Description
Related parts for UCS2G470MHD6
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 24.6KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 20% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf