Nichicon UCX1C471MCL1GS
UCX1C471MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCX1C471MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UCX1C471MCL1GS.pdf
Availability of UCX1C471MCL1GS
QUANTITY
UCX1C471MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCX1C471MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCX1C471MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package1
SeriesCX
PackagingDigi-Reel®
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCX1C471MCL1GS
Related LinksUCX1C47, UCX1C471MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCX1C471MCL1GS Details Description
Related parts for UCX1C471MCL1GS
RAILS PANEL MOUNTING 21" 1 PAIR datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 8A D2PAK datasheet.pdf
IC HOTSWAP CTRLR 1A NEG 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 16AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf