Nichicon UCX1V561MNS1MS
UCX1V561MNS1MS picture photo
Mfg. Part Number
UCX1V561MNS1MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UCX1V561MNS1MS.pdf
Availability of UCX1V561MNS1MS
QUANTITY
UCX1V561MNS1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCX1V561MNS1MS
Internal Part NumberEIS-UCX1V561MNS1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCX1V561MNS1MS
Related LinksUCX1V56, UCX1V561MNS1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UCX1V561MNS1MS Details Description
Related parts for UCX1V561MNS1MS
DSUB CABLE - CMM25S/AE25G/CMM25S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
PAC-S300-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
DRILL PKG SMALL PILOT-HSS datasheet.pdf
MOD IR RCVR 30KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
MOUNT, CLAMP datasheet.pdf
CAP FILM 0.47 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf