KEMET C0805C335Z8VACTU
C0805C335Z8VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C335Z8VACTU
Brief Description
CAP CER 3.3UF 10V Y5V 0805
Datasheet Download
C0805C335Z8VACTU.pdf
Availability of C0805C335Z8VACTU
QUANTITY
C0805C335Z8VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C335Z8VACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C335Z8VACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.041" (1.05mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C335Z8VACTU
Related LinksC0805C33, C0805C335Z8VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C335Z8VACTU Details Description
Related parts for C0805C335Z8VACTU
CAP FOR PLUG NICKEL datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET .60A HOLD datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV OPEN COLL 8SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 360 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 34POS datasheet.pdf