Nichicon UCX1V561MNS1MS
UCX1V561MNS1MS picture photo
Mfg. Part Number
UCX1V561MNS1MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UCX1V561MNS1MS.pdf
Availability of UCX1V561MNS1MS
QUANTITY
UCX1V561MNS1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCX1V561MNS1MS
Internal Part NumberEIS-UCX1V561MNS1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCX1V561MNS1MS
Related LinksUCX1V56, UCX1V561MNS1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UCX1V561MNS1MS Details Description
Related parts for UCX1V561MNS1MS
IC AMP RF GP 6000MHZ 5V SOT-89 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG BNC 75 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/11/90 3.5SN BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf