Nichicon UCY2D101MHD
UCY2D101MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCY2D101MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UCY2D101MHD.pdf
Availability of UCY2D101MHD
QUANTITY
UCY2D101MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2D101MHD
Internal Part NumberEIS-UCY2D101MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCY
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current695mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2D101MHD
Related LinksUCY2D, UCY2D101MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2D101MHD Details Description
Related parts for UCY2D101MHD
CBL RIBN 11COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
ARINC 404,MME1P45S-0001(200) datasheet.pdf
CAP CER 47PF 2KV NP0 1210 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
RES 43K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 250V datasheet.pdf