Nichicon UCY2D101MHD1TO
UCY2D101MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UCY2D101MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UCY2D101MHD1TO.pdf
Availability of UCY2D101MHD1TO
QUANTITY
UCY2D101MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2D101MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UCY2D101MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current695mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2D101MHD1TO
Related LinksUCY2D10, UCY2D101MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2D101MHD1TO Details Description
Related parts for UCY2D101MHD1TO
CIR BRKR THRM 50A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IGBT 600V 65A 290W TO-247 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 2A MPT3 datasheet.pdf