Nichicon UCY2D121MHD
UCY2D121MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCY2D121MHD
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UCY2D121MHD.pdf
Availability of UCY2D121MHD
QUANTITY
UCY2D121MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2D121MHD
Internal Part NumberEIS-UCY2D121MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesCY
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current775mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2D121MHD
Related LinksUCY2D, UCY2D121MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2D121MHD Details Description
Related parts for UCY2D121MHD
IC DETECT/REG 400MA 2.7V SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 250V datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 1/2X18" A MED datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-4-1850 00300M SFTY EDGE datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 19 CKT 3 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 30POS STRGHT SKT datasheet.pdf