Nichicon UCY2D121MHD1TN
UCY2D121MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UCY2D121MHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UCY2D121MHD1TN.pdf
Availability of UCY2D121MHD1TN
QUANTITY
UCY2D121MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2D121MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UCY2D121MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current775mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2D121MHD1TN
Related LinksUCY2D12, UCY2D121MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2D121MHD1TN Details Description
Related parts for UCY2D121MHD1TN
IC TXRX RS232 5DVR/3REC 24DIP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 48CABGA datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 14 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DRPEG 30AU V0 22 C datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 310VAC AXIA datasheet.pdf