Nichicon UCY2D820MHD1TO
UCY2D820MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UCY2D820MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UCY2D820MHD1TO.pdf
Availability of UCY2D820MHD1TO
QUANTITY
UCY2D820MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2D820MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UCY2D820MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesCY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current645mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2D820MHD1TO
Related LinksUCY2D82, UCY2D820MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2D820MHD1TO Details Description
Related parts for UCY2D820MHD1TO
CAP CER 2700PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A SOT89 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 20A datasheet.pdf