Nichicon UCY2E680MHD3
UCY2E680MHD3 picture photo
Mfg. Part Number
UCY2E680MHD3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UCY2E680MHD3.pdf
Availability of UCY2E680MHD3
QUANTITY
UCY2E680MHD3 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2E680MHD3
Internal Part NumberEIS-UCY2E680MHD3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCY
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current650mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2E680MHD3
Related LinksUCY2E6, UCY2E680MHD3 Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2E680MHD3 Details Description
Related parts for UCY2E680MHD3
FIXED IND 10NH 600MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A 30GOLD SMD datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG BROWN 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
SENSOR RTD 1.0KOHM .06% LUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf