Nichicon UCY2H390MHD
UCY2H390MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCY2H390MHD
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 500V RADIAL
Datasheet Download
UCY2H390MHD.pdf
Availability of UCY2H390MHD
QUANTITY
UCY2H390MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2H390MHD
Internal Part NumberEIS-UCY2H390MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesCY
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current380mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2H390MHD
Related LinksUCY2H, UCY2H390MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2H390MHD Details Description
Related parts for UCY2H390MHD
CIR BRKR THRM 200MA 240VAC 48VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 2.105A 150 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 12A 400V GBPC datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 1GB 184RDIMM datasheet.pdf
2.54MM PITCH CLOSED TOP JUMPER datasheet.pdf