Nichicon UCY2V221MHD
UCY2V221MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCY2V221MHD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UCY2V221MHD.pdf
Availability of UCY2V221MHD
QUANTITY
UCY2V221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2V221MHD
Internal Part NumberEIS-UCY2V221MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.870" (47.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2V221MHD
Related LinksUCY2V, UCY2V221MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2V221MHD Details Description
Related parts for UCY2V221MHD
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SENS PROX M12 5MM AC2W-NC datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A PMDS datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
PUNCH SET datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 10POS datasheet.pdf
STAINLESS STEEL ALTERNATIVE datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 600V DO-214AA datasheet.pdf