Nichicon UCY2V330MHD3TN
UCY2V330MHD3TN picture photo
Mfg. Part Number
UCY2V330MHD3TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UCY2V330MHD3TN.pdf
Availability of UCY2V330MHD3TN
QUANTITY
UCY2V330MHD3TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2V330MHD3TN
Internal Part NumberEIS-UCY2V330MHD3TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2V330MHD3TN
Related LinksUCY2V33, UCY2V330MHD3TN Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2V330MHD3TN Details Description
Related parts for UCY2V330MHD3TN
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BAG STATIC ZIP-TOP 6X10" datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AMP CT REC ASSY 11P BLUE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 20LFCSP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.056K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
IC RF TXRX 2.4GHZ EMB 32QFN datasheet.pdf
2MM H.M 8 ROW UPPER SHIELD datasheet.pdf