Nichicon UCY2V820MHD9
UCY2V820MHD9 picture photo
Mfg. Part Number
UCY2V820MHD9
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UCY2V820MHD9.pdf
Availability of UCY2V820MHD9
QUANTITY
UCY2V820MHD9 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2V820MHD9
Internal Part NumberEIS-UCY2V820MHD9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesCY
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2V820MHD9
Related LinksUCY2V8, UCY2V820MHD9 Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2V820MHD9 Details Description
Related parts for UCY2V820MHD9
LED 5MM VERT SUP DIFF RED PCMNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182POS .050 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 5V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 9A ECH8 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FERRITE CORE E 603NH N27 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf