Nichicon UCYW6470MHD
UCYW6470MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCYW6470MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
UCYW6470MHD.pdf
Availability of UCYW6470MHD
QUANTITY
UCYW6470MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCYW6470MHD
Internal Part NumberEIS-UCYW6470MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCY
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current505mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCYW6470MHD
Related LinksUCYW6, UCYW6470MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCYW6470MHD Details Description
Related parts for UCYW6470MHD
IC CLKSYN SRL/FLASH 3PLL 16TSSOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 15W OUT datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ORANGE CA 0.3" datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 20A 8SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 777K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 35 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 2.5MM datasheet.pdf