Nichicon UCZ1J391MNQ1MS
UCZ1J391MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UCZ1J391MNQ1MS
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
UCZ1J391MNQ1MS.pdf
Availability of UCZ1J391MNQ1MS
QUANTITY
UCZ1J391MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCZ1J391MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UCZ1J391MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCZ1J391MNQ1MS
Related LinksUCZ1J39, UCZ1J391MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UCZ1J391MNQ1MS Details Description
Related parts for UCZ1J391MNQ1MS
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS MALE CORD #26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 91 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
PHOTODIODE 950NM W/FILTER SMD datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf