Nichicon UCZ1V162MNQ1MS
UCZ1V162MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UCZ1V162MNQ1MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1600UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UCZ1V162MNQ1MS.pdf
Availability of UCZ1V162MNQ1MS
QUANTITY
UCZ1V162MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCZ1V162MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UCZ1V162MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)47 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCZ1V162MNQ1MS
Related LinksUCZ1V16, UCZ1V162MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UCZ1V162MNQ1MS Details Description
Related parts for UCZ1V162MNQ1MS
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 7.62MM datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf