Nichicon UCZ2A151MNQ1MS
UCZ2A151MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UCZ2A151MNQ1MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
UCZ2A151MNQ1MS.pdf
Availability of UCZ2A151MNQ1MS
QUANTITY
UCZ2A151MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCZ2A151MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UCZ2A151MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCZ2A151MNQ1MS
Related LinksUCZ2A15, UCZ2A151MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UCZ2A151MNQ1MS Details Description
Related parts for UCZ2A151MNQ1MS
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 7.63UH SMD datasheet.pdf
IC POT DUAL AUDIO TAPER 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
LMZF 5/2/135 3.5 GR datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf