Diodes Incorporated UDZ6V8B-7
UDZ6V8B-7 picture photo
Mfg. Part Number
UDZ6V8B-7
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323
Datasheet Download
UDZ6V8B-7.pdf
Availability of UDZ6V8B-7
QUANTITY
UDZ6V8B-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of UDZ6V8B-7
Internal Part NumberEIS-UDZ6V8B-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationGreen Encapsulate 29/Aug/2008
Bond Wire 3/May/2011
PCN OtherMultiple Device Changes 29/Apr/2013
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 3.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UDZ6V8B-7
Related LinksUDZ6, UDZ6V8B-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
UDZ6V8B-7 Details Description
Related parts for UDZ6V8B-7
IC REG LDO 8V 50MA 3SSIP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB micro B 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RELAY SSR 25A 660VAC ZERO DC IN datasheet.pdf
IC TX LVDS QUAD 16SOIC datasheet.pdf
LED PM INDICATOR PROMINENT GRN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf