Murata Electronics North America UEE-12/12.5-D48NB-C
UEE-12/12.5-D48NB-C picture photo
Mfg. Part Number
UEE-12/12.5-D48NB-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 150W
Datasheet Download
UEE-12/12.5-D48NB-C.pdf
Availability of UEE-12/12.5-D48NB-C
QUANTITY
UEE-12/12.5-D48NB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UEE-12/12.5-D48NB-C
Internal Part NumberEIS-UEE-12/12.5-D48NB-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUEE 150W
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.50" H (58.4mm x 22.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEE-12/12.5-D48NB-C
Related LinksUEE-12/12, UEE-12/12.5-D48NB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UEE-12/12.5-D48NB-C Details Description
Related parts for UEE-12/12.5-D48NB-C
CAP CER 4700PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W DO204AL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC SMB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
SHEET POLYESTER 12.7X50.8MM 5/PK datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 735MA 210 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS datasheet.pdf