Murata Electronics North America UEE-3.3/25-D48NM-C
UEE-3.3/25-D48NM-C picture photo
Mfg. Part Number
UEE-3.3/25-D48NM-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 48VIN 3.3VOUT 83W SMD
Datasheet Download
UEE-3.3/25-D48NM-C.pdf
Availability of UEE-3.3/25-D48NM-C
QUANTITY
UEE-3.3/25-D48NM-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UEE-3.3/25-D48NM-C
Internal Part NumberEIS-UEE-3.3/25-D48NM-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUEE Series
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUEE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series83W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.40" H (58.4mm x 22.9mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max83W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEE-3.3/25-D48NM-C
Related LinksUEE-3.3/2, UEE-3.3/25-D48NM-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UEE-3.3/25-D48NM-C Details Description
Related parts for UEE-3.3/25-D48NM-C
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 18.42MM datasheet.pdf
LAMP NEON INCAND WHITE PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
LOW ODOR ACRYLIC ADH GREEN 45ML datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf