Murata Electronics North America UEE-3.3/25-D48PM-C
UEE-3.3/25-D48PM-C picture photo
Mfg. Part Number
UEE-3.3/25-D48PM-C
Brief Description
36-75VIN 3.3VOUT 83W POS LOG SMD
Datasheet Download
UEE-3.3/25-D48PM-C.pdf
Availability of UEE-3.3/25-D48PM-C
QUANTITY
UEE-3.3/25-D48PM-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UEE-3.3/25-D48PM-C
Internal Part NumberEIS-UEE-3.3/25-D48PM-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series82W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-SMD Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.40" H (58.4mm x 22.9mm x 10.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max83W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEE-3.3/25-D48PM-C
Related LinksUEE-3.3/2, UEE-3.3/25-D48PM-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UEE-3.3/25-D48PM-C Details Description
Related parts for UEE-3.3/25-D48PM-C
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 40POS .050" SMD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf