Murata Electronics North America UEE-5/30-D48N-C
UEE-5/30-D48N-C picture photo
Mfg. Part Number
UEE-5/30-D48N-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 150W
Datasheet Download
UEE-5/30-D48N-C.pdf
Availability of UEE-5/30-D48N-C
QUANTITY
UEE-5/30-D48N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UEE-5/30-D48N-C
Internal Part NumberEIS-UEE-5/30-D48N-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUEE 150W
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.42" H (58.4mm x 22.8mm x 10.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEE-5/30-D48N-C
Related LinksUEE-5/3, UEE-5/30-D48N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UEE-5/30-D48N-C Details Description
Related parts for UEE-5/30-D48N-C
IC EEPROM 256KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LOCK 25MM datasheet.pdf
IC CTRLR HOT PLUG PCI 16-SOIC datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.09 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf