Murata Electronics North America UEI25-120-D48N-C
UEI25-120-D48N-C picture photo
Mfg. Part Number
UEI25-120-D48N-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 25W 12V
Datasheet Download
UEI25-120-D48N-C.pdf
Availability of UEI25-120-D48N-C
QUANTITY
UEI25-120-D48N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UEI25-120-D48N-C
Internal Part NumberEIS-UEI25-120-D48N-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUEI25-120-D48 Series 25W Wide Input, Unipolar Output, Isolated DC/DC Converter
UEI25 Series
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUEI25
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.10" L x 0.96" W x 0.32" H (27.9mm x 24.4mm x 8.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEI25-120-D48N-C
Related LinksUEI25-12, UEI25-120-D48N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UEI25-120-D48N-C Details Description
Related parts for UEI25-120-D48N-C
FIXED IND 2.2UH 380MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MINITEK HDR VRT POL&LAT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SDK 78K0R RFCE INCL 1YR SUPPORT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC 2DIP datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf