ITT Cannon, LLC KPSE07A10-6PA206
KPSE07A10-6PA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07A10-6PA206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
KPSE07A10-6PA206.pdf
Availability of KPSE07A10-6PA206
QUANTITY
KPSE07A10-6PA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07A10-6PA206
Internal Part NumberEIS-KPSE07A10-6PA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07A10-6PA206
Related LinksKPSE07A1, KPSE07A10-6PA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07A10-6PA206 Details Description
Related parts for KPSE07A10-6PA206
MULTIPLE TIE PLATE datasheet.pdf
HEADER 2.54 MM SINGLE ROW 3A 250 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
HEADER 16POS PIN LATCH PCB 2ROW datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 10MM datasheet.pdf
RES 560 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL HIGH TEMP 6"X5YDS datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf