Nichicon UEP1A222MHD1TN
UEP1A222MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UEP1A222MHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UEP1A222MHD1TN.pdf
Availability of UEP1A222MHD1TN
QUANTITY
UEP1A222MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UEP1A222MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UEP1A222MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current910mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEP1A222MHD1TN
Related LinksUEP1A22, UEP1A222MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UEP1A222MHD1TN Details Description
Related parts for UEP1A222MHD1TN
IC OPAMP GP 8MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 700NM 2MCD RED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE LOOM FOR TMCM-1311 datasheet.pdf
762 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf