Nichicon UEP1A222MHD1TN
UEP1A222MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UEP1A222MHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UEP1A222MHD1TN.pdf
Availability of UEP1A222MHD1TN
QUANTITY
UEP1A222MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UEP1A222MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UEP1A222MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current910mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEP1A222MHD1TN
Related LinksUEP1A22, UEP1A222MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UEP1A222MHD1TN Details Description
Related parts for UEP1A222MHD1TN
RES SMD 2.7M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
FUSE FAST 1KVDC PCB MNT SOLAR 4A datasheet.pdf
SW GUARD LOCK 1NC/1NO 110VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf