Nichicon UEP1C100MDD1TA
UEP1C100MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UEP1C100MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UEP1C100MDD1TA.pdf
Availability of UEP1C100MDD1TA
QUANTITY
UEP1C100MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UEP1C100MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UEP1C100MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEP1C100MDD1TA
Related LinksUEP1C10, UEP1C100MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UEP1C100MDD1TA Details Description
Related parts for UEP1C100MDD1TA
PTC RESETTABLE 2.50A 16V 1812 datasheet.pdf
IC SYSTEM CLK CHIP AMD-K8 48SSOP datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 48-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 12A TO220F datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 20A 125V datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/4"-6" BLACK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 50MA 160 OHM SMD datasheet.pdf