Nichicon UEP1C101MPD
UEP1C101MPD picture photo
Mfg. Part Number
UEP1C101MPD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UEP1C101MPD.pdf
Availability of UEP1C101MPD
QUANTITY
UEP1C101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UEP1C101MPD
Internal Part NumberEIS-UEP1C101MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesEP
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEP1C101MPD
Related LinksUEP1C, UEP1C101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UEP1C101MPD Details Description
Related parts for UEP1C101MPD
CONV DC/DC 12V OUT 165W REMOTE datasheet.pdf
COMPUTER SINGLE-BOARD BL2110 datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ DL SYNC 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf